Početna strana > Hronika > Vuk Jeremić: I Evropska unija i Rusija
Hronika

Vuk Jeremić: I Evropska unija i Rusija

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 22. oktobar 2009.

Srbija je danas politički, ekonomski i regionalno daleko jača nego što je bila juče, jer ima punu podršku Rusije, ocenio ministar Jeremić. Moskva podržava politiku Beograda po pitanju Kosmeta, ali i volju Srbije da postane članica EU. Predsednici Tadić i Medvedev pokazali da su dve države partneri i u politici i ekonomiji.

Dan posle posete ruskog predsednika Beogradu, ministar inostranih poslova Vuk Jeremić rekao je da je Srbija danas politički, ekonomski i regionalno daleko jača nego što je bila juče.

"Sve zemlje Zapadnog Balkana imaju perspektivu da budu članice EU, ali samo jedna od njih ima punu podršku Rusije, a to je Srbija", rekao je Jeremić gostujući u Dnevniku 2 RTS-a.

Pre godinu dana Rusija je pokrenula dijalog o novim bezbednosnim odnosima u 21. veku, u kojem nema više hladnog rata.

Šef srpske diplomatije je rekao da je Srbija zainteresovana da učestvuje u tom dijalogu, ali da to ne predstavlja nikakvo svrstavanje.

"Ova zemlja ima politiku vojne neutralnosti. Ni NATO, ni bilo koji drugi vid bezbednosne ili vojne svrstanosti. Mi smo vojno neutralna zemlja, dobar prijatelj Rusije i budući član EU", naveo je Jeremić.

Iz Beograda je u utorak poručeno da su dnosi Srbije i Rusije u snažnom usponu i da dve zemlje imaju isti pogled na mnoga pitanja. Moskva podržava politiku Beograda po pitanju Kosova i Metohije, ali i volju Srbije da postane članica Evropske Unije.

"Rusija se principijelno zalaže za poštovanje međunarodnog prava. Moskvi ni najmanje ne smeta namera Beograda da se poveže sa Briselom kroz članstvo sa Evropskom Unijom", poručio je juče predsednik Rusije u Beogradu.

Predsednici Boris Tadić i Dmitrij Medvedev još jednom su pokazali da su dve države partneri i u politici i ekonomiji.

Srbija kao članica evropske integracije ne samo da neće ugroziti rusko-srpske odnose, već će ih unaprediti, stav je Kremlja, a dobri rusko-srpski odnosi od koristi su i Balkanu i celoj Evropi. Rusija vidi Srbiju i u novom sistemu evropske bezbednosti, o čemu je gost iz Moskve govorio u Domu Narodne skupštine srpskoj, ali i svetskoj javnosti.

Predsednik Rusije istakao je da je Amerika napravila zaokret ka pregovaračkim pozicijama, i naglasio da je to dobro jer su se ranije pristupi razlikovali i da je Rusija spremna za harmonizaciju odnosa sa Amerikom i NATO-om u rešavanju zajedničkih problema.

U zapadnim medijima ima i ocena da srpska spoljna politika vešto balansira, strateški se približva Rusiji i Kini, a ne dovodi u pitanje evropski put. Mediji u Rusiji ističu istorijski značaj posete, kako u političkoj, tako i u ekonomskoj i energetskoj saradnji.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner